Skontaktuj się z nami
sknfmkerma@gmail.com

Dzień Fizyki Medycznej

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FIZYKI MEDYCZNEJ

7 LISTOPAD 2017

Co to za wydarzenie?

Począwszy od 7 listopada 2013 roku, na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej. Data ta nie jest przypadkowa – to dzień urodzin najwybitniejszej polskiej uczonej, Marii Skłodowskiej – Curie. Jej odkrycia w dziedzinie fizyki oraz chemii w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju fizyki medycznej, jaką znamy współcześnie.

Jak obchodzimy Piąty Dzień Fizyki Medycznej na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie?

W tym roku studenci fizyki medycznej na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, zrzeszani przez Studenckie Koło Fizyków Medycznych KERMA, po raz pierwszy postanowili zaprosić wszystkich chętnych uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studentów oraz pracowników i członków PTFM, do wspólnych obchodów Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej. Odbędą się one 7 listopada 2017 roku (wtorek) od godziny 15:00 na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Reymonta 19, budynek D-10) Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Wspólnie z WfiIS organizuje go PTFM.

Jakie atrakcje zaplanowane są na Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej?

Wszyscy uczestnicy będą mogli zapoznać się z zawodem fizyka medycznego poprzez uczestnictwo w wykładach zarówno doświadczonych pracowników naszego wydziału, jak i przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej, Centrum Cyklotronowego Bronowice oraz Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Ponadto, chętni dostaną niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych warsztatach prowadzonych przez naukowców z naszego wydziału, podczas których będą mogli poznać tajniki m.in. hodowli komórek i analizy śladowej. Dodatkowo, członkowie Studenckiego Koła Fizyków Medycznych KERMA przybliżą tajniki promieniowania na specjalnym pokazie.

Jakie konkursy przewidziane są przez organizatorów?

W celu zainteresowania wszystkich uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych fizyką medyczną przygotowaliśmy specjalne konkursy, które umożliwią rozwinięcie własnej kreatywności oraz twórczego myślenia, a także dadzą okazję do wspólnego spędzania czasu w grupie. Regulaminy konkursów dostępne są tutaj.

Gimnazjalisto!

Interesują Cię przedmioty ścisłe i jesteś w ostatniej klasie gimnazjum? Możesz nazwać siebie kreatywnym? W takim razie konkurs ten jest właśnie dla Ciebie! Twoim zadaniem jest stworzenie maksymalnie dwustronicowego komiksu w formacie A3, w którym opowiesz o wielkich następczyniach Marii Skłodowskiej – Curie. Za motyw przewodni obierz „Śladami Marii – wielkie następczynie w dziecinie fizyki jądrowej”. Jeśli nie chcesz pracować sam, komiks możesz wykonać w maksymalnie trzyosobowej grupie. Pamiętaj jednak, że każdy uczestnik (lub grupa) może przygotować tylko jedną pracę. Na zwycięzców czekają fantastyczne nagrody oraz wycieczka do jednej z wielu krakowskich placówek badawczych, a więc nie zastanawiaj się, tylko zmierz się z wielkimi uczonymi!

Licealisto!

Czy stoisz przed trudnym wyborem swojej przyszłej uczelni? Może fizyka medyczna jest właśnie dla Ciebie! Będziesz mógł się o tym przekonać, biorąc udział w konkursie. Poznaj mechanizmy ludzkiego organizmu przygotowując makietę (o maksymalnym rozmiarze 1m x 1m) , model lub projekt z zakresu fizyki ciała ludzkiego, oraz przedstaw proces powstawania Twojej instalacji w krótkim, maksymalnie 5 minutowym filmie. Swoją pracę możesz wykonać razem z kolegami, w maksymalnie trzyosobowej grupie. Pamiętaj – liczy się Twoje twórcze myślenie! Każdy uczestnik (lub grupa) może wykonać tylko jedną instalację techniczną. Twórcy najlepszych dzieł mogą liczyć na atrakcyjne nagrody oraz wycieczkę do jednej z krakowskich placówek badawczych.

Więcej informacji o konkursach znajdziecie tutaj.

I najważniejsze: Formularz zgłoszeniowy konieczny do wzięcia udziału w konkursie.